Sınava Günler Kala

Ben bu yazıda sınava girecek gençlere seslenmek istiyorum.

Biliyorsunuz, sınav tarihi Haziran ayından Temmuz ayına ertelenmişti ve tekrar Haziran ayına geri alındı. Bununla ilgili de bir çok spekülasyonlar, farklı fikir ve düşünceler ortaya atıldı ve gençlerin kafası da daha çok karıştı.

sınav kaygısıBen, şöyle bir pencereden bakmanızı önerebilirim. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hayatımızdaki en önemli sınavlardan biridir ve uzun soluklu bir çalışmanın ürünüdür. Bilgi birikimi önemlidir, yorumlama becerisi önemlidir, eksiğini bilmek bu eksikleri tamamlayabilmek önemlidir. Öğrenciler bilgi ve becerilerini geliştirmekle kalmaz bir de sınav stratejileri geliştirmeye çalışırlar. Hangi sorudan başlanmalı süreyi nasıl ayarlamalı gibi. Bir de işin içine panik yapmamalıyım, derin nefes almalıyım gibi psikolojik etkilerle başedebilmek girer.

Biliyorsunuz ve çok sıklıkla duyuyorsunuz ki olağanüstü günlerden geçiyoruz. Psikolojik tarihe baktığımızda belirsizlik her zaman bireylerde kaygı yaratır, bu bilimsel bir gerçektir ve herkes için böyledir. Sizler de bir yandan bu Pandemi sürecinde ki belirsizliği yaşarken bir yandan da YKS sınavı ile ilgili kaygılarınızla baş etmeye çalışıyorsunuz.

Olumsuzlukları bir kenara koyup olumlu bir pencereden baktığımızda belirsizlikleri ortadan kaldıran güzel haberler de almaya başladık.
Öncelikle sağlık güvenliği açısından tedbirlerin netleşmesi, sınavda yerinize oturduktan sonra maskelerinizi çıkartıp alıştığınız şartlarda sınavı sürdürebileceksiniz. Sınav süresinin arttırılması, barajın düşürülmesi de rahatlatıcı faktörlerdir.
Aynı zamanda ikinci dönem konularından muaf olunması çalışma yükünü hafifletecektir.

Bu uzun süreli yolculuğun sonuna yaklaşırken kalan süre düzenli çalışma ile verimli şekilde kullanılabilir. Lütfen tarihlere takılmayın.
Bütünü görmeyip parçalara takılırsanız bu durum motivasyonunuzu düşürür kaygı ve stresinizi arttırır. Siz, zaten Haziran ayına göre hazırlıklarınızı yapmıştınız. Şahsi fikrim bu sürecin uzaması giderek odağınızı kaybetmenize, tükenmişliğe, rehavete sebep olabilir, beklenti anksiyetesi dediğimiz kaygılarınızı artırabilirdi. Ben bu süreçte farklı yorum ve fikirlerle kafanızı bulandırmadan yolunuza devam edebilmenizi dilerim.

Uzman Klinik Psikolog Hülya Zanbak