Scroll Top

Bursa’da Psikolog Seçimi – Tavsiyeler

Yaşadığımız hayat öylesine kalabalık ve karmaşık ki, çoğu insan bu düzenin içinde bocalıyor ve psikolojik destek almaya ihtiyaç duyuyor. Bu noktada ise yine bir karmaşa içinde bulabiliyor kendisi. Daha önce böyle bir girişimde bulunmayan veya bu konuda olumsuz bir deneyime sahip kişi;“Psikoloğu nasıl seçmek gerekir?” , “Hangi konularda destek alınabilir?” gibi sorular ile karşı karşıya kalıyor.

İşte biz de psikoloğa gitme niyeti olan ama aklındaki soru işaretleri yüzünden kararsız kalan kişiler için rehber niteliğinde bir yazı kaleme aldık. Bu yazımızda danışanlar tarafından en sık sorulan soruları yayınlamaya ve değinebildiğimiz kadar konuya değinmeye çalıştık. Faydalı olması dileğiyle.
Uzm. Klinik Psikolog Hülya ZANBAK

Psikolog Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Bilgi çağının pek çok olumlu etkisinin yanında bilgi kirliliği gibi bir fenomenle de mücadele ettiğimiz gerçeğini göz önüne alarak, her konuda olduğu gibi danışacak bir psikolog seçimi yaparken de oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

Yanlış yönlendirmelere karşı tetikte olun.
Çeşitli sertifikasyon programları ile kişisel gelişim uzmanı, yaşam koçu vb. ünvanlarını kullanan kişiler pek çok zaman klinik psikolog değillerdir ve psikolojik destek vermek ile yetkili kişiler olma özelliği taşımazlar.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, tedavi yetkisi hekim olan psikiyatristlere aittir.
Bunun yanında, klinik psikologlar aldıkları 4 yıllık psikoloji eğitimine ek olarak, lisansüstü eğitimi de alan psikologlardır. Klinik psikoloji alanında eğitim alan ve uzmanlaşan kişiler, psikiyatrist denetim ve gözetiminde çalıştığı takdirde efektif bir tedavi sağlanmaktadır.

Sizin için en iyi psikoloğu Nasıl Bulabilirsiniz?

Danışanların kendileri için “en iyi” veya “en uygun” olduğunu düşündüğü psikoloğu bulabilmesi için çok yönlü bir araştırmada bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Aşağıda bahsettiğimiz üç temel kaynağa başvurularak danışanların kendi profiline uygun psikolog bulabileceğini düşünüyoruz.

 1. Devlet hastaneleri

  Pek çok ilimizde olduğu gibi Bursa’da da devlet hastanelerinde faaliyet gösteren klinik psikologlar mevcuttur. Bu kişilere ulaşmanın basit yolu hastaneler hakkında internetten iletişim bilgilerini bulmak ve telefon ile arayarak ve ön bilgi almaktır. Bazı hastanelerin online randevu sistemleri psikolog seçimi bursasayesinde psikoloğun uygun olduğu zamanlara önceden rezervasyon yaptırmak da mümkün olabilmektedir.

 2. Danışan Tavsiyeleri

  Psikolog seçimi için çevrenizde daha önce psikologtan destek almış kişilerden tavsiye alabilirsiniz.
  Örneğin, yakın çevrenizden daha önce bir psikolog ile olumlu deneyim yaşamış kişilerden yardım alabilir ve tavsiyeye bağlı olarak terapilere başlayabilirsiniz.
  İnsanlar yakın çevrelerindeki kişilerle aynı psikoloğa gitmenin gizlilik açısından sorun olabileceğini düşünebilirler ancak gizlilik prensibi nedeniyle aslında bunun hiç bir sakıncası olmadığının bilinmesi gerekir. Bu yüzden, tanıdığınız kişilerin memnun olduğu, takdir ve tavsiye ettiği bir psikolog varsa mutlaka görüşmenizi öneririz.

 3. Bireysel psikologlar ve web siteleri

  Bir diğer alternatif ise bireysel psikologlara başvurmaktır. Bunun için çeşitli yollar mevcuttur. Bunlardan biri internet araştırmasıdır. Çeşitli arama motorlarında “Bursa psikolog” veya “Bursa klinik psikolog” gibi aranılan, konuyu özetleyen terimlerin kullanılması sizi birçok sonuca ulaştırabilmektedir.
  İnternet araştırması sonucunda web sitelerini inceleyerek size uygun olduğunu düşündüğünüz psikologları değerlendirmeye alabilirsiniz.
  1956 yılında İstanbul’da kurularak faaliyete geçen Psikoloji Derneği şimdilerde hemen her ilde faaliyet göstermektedir. Psikolog arayışı esnasında Psikologlar Derneği Bursa şubesi üyelerine bakılabilir. Bu üyeler içerisinden bir psikolog seçimi yapabilabilir. Diğer iller için de aynı durum geçerlidir.

Bursa’da Klinik Psikolog

Klinik Psikolog Kimdir?

Klinik psikolog, kişilerin psikolojik durumlarını detaylı bir biçimde incelemeye yetkili ve bu alanda yeterli eğitim ile donatılmış kimselerin gerçekleştirdiği bir alan olarak bilinmektedir. Bu kişiler aldıkları eğitim sonucunda bir klinik yeri açabilmek de ve hastaların ihtiyaçları doğrultusunda onlar adına gerekli işlemleri gerçekleştirmektedirler. Bu amaç içerisinde gerekli hallerde testler yapılmakta ve hastanın durumunun çok daha iyi bir biçimde anlaşılabilmesini sağlamak için tüm süreç detaylı biçimde incelenmektedir. Hastanın durumunun kontrol altında olması beklenmedik durumların daha net anlaşılmasına ve kısa süre içerisinde çözüm odaklı bir tedavinin başlamasına yardımcı olacaktır. Her zaman bu alanda çalışma gösterecek kişilerin bu tür problemleri olan kişiler adına en iyi çözüm yolunu sunabilmesi ve kişilerin çok daha iyi bir duruma gelmesini sağlaması gerekmektedir.

Kişilerin genel olarak yaşamları boyunca maruz kaldıkları durumlar onlar üzerinde beklenmedik travmalara neden olabilmektedir. Bu alanda çalışma gösteren kişiler genel olarak tüm çalışmalarını bu kişilerin yaşadıkları duygusal ve psikolojik olarak hissettikleri ve kişiler üzerinde ne tür etkilere neden olduğu üzerinde çalışma göstermektedirler. Hastanın duruma bağlı olarak seanslar düzenlenip bu durumun çok daha iyi bir biçimde anlaşılması sağlanmakta ve ne tür bir tedavinin oluşturulması gerektiğine karar verilmektedir. Genel olarak tanı ve tedavi sürecinde her hastaya aynı yöntemi uygulamak doğru olmayacaktır. Bu nedenle de hastanın durumuna göre ve her hasta adına yeni bir yöntem ortaya konulmaktadır.

Klinik psikolog olan kişiler için yapılan görev tanımı içerisinde en önemli nokta hastaların müdahale edilebilir noktasında gerekli önlem ve işlemlerin gerçekleşmesidir. Burada en önemli nokta erken müdahale ve duruma uygun olacak şekilde tekniklerin gerçekleştirilip kısa sürede hastanın eski sağlığına kavuşmasını sağlamaktır.

psikolog hülya zanbak
Uzman Klinik Psikolog Hülya Zanbak Kimdir?

1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı‘nda, klinik psikoloji uzmanlığını aldı. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilmekte olan spor psikolojisipsikolojik performans danışmanlığı eğitimlerini tamamladı.1996-2004 yılları arasında Uludağ Üniversitesi (Bursa) Psikiyatri Anabilim Dalı’nda, 2005 yılından itibaren de Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi‘nde olmak üzere meslekte 24 yılını tamamlamıştır.

Aynı zamanda, Bursaspor Futbol Kulübü‘nde psikolojik performans danışmanı olarak görev yapmaktadır. 2000-2012 yılları arasında UÜ. SHMYO Sağlık Psikolojisi, Eğitim Fakültesi PDR bölümünde çocuğu tanıma ve değerlendirme, ruh sağlığı ve davranış bozuklukları, klinik psikoloji derslerinde eğitmenlik yapmıştır.

Dumlupınar Üniversitesi‘nin yürütmekte olduğu Aile Danışmanlığı Eğitimi’nde eğitmen olarak görev almış, Bilişsel davranışçı terapi, sanatla terapi, stres yönetimi eğitimlerini tamamlamıştır. Bursa A4 Psikiyatri Merkezi’nde çalışmaktadır.

Randevu Al

Klinik Psikoloğun İş Tanımı Nedir?

 1. Kişilerin doğru bir biçimde dinlenmesi ve gerekli görülen her türlü test ve görüşmelerin gerçekleşerek hastanın ne tür bir probleme maruz kaldığının tespit edilmesi,
 2. Doğru teknik ve tedavinin uygulanabilmesi adına hastanın genel olarak neye ihtiyaç duyduğunun anlaşılması,
 3. Yaşadığı travmalar incelemek ve iç dünyasında neler ile mücadele ettiğini en iyi biçimde çözümlemek,
 4. En doğru tedavi yöntemine karar vermek ve bu süreci hastayı yormadan, hastanın daha fazla yıpranmasına izin vermeden gerçekleştirmek,
 5. Sorunların çözümü ve kişinin kendisini daha iyi anlamasını sağlayabilmek adına sanatla terapi, psikodrama, oyun terapisi, stresin azalmasını sağlayan terapilerin gerçekleştirilmeye başlanması,
 6. Yalnız bir ya da iki görüşme ile bir kanıya varmak yerine düzenli seanslar sonucunda hastanın daha doğru biçimde teşhis konularak tedavi sürecine başlamasını sağlamak,
 7. Genel olarak tedavi sürecinde hastaların ne aşamada olduğu kolayca tespit edilebilmektedir. Ancak bazı durumlar için daha üst bir tedavi gerektiğinde bu tür hastaların diğer uzmanlarca kontrol edilmesini sağlamak,
 8. Hastaların tedavi sürecinde gerekli hallerde diğer alanlarda da uzman olan kişilerin desteğini almak,
 9. Hasta doktor ilişkisine her zaman sadık kalmak ve bu mahremiyete zarar gelmemesini sağlamak 

klinik psikolog için gerekli görev tanımları arasında yer almaktadır.

Klinik Psikologlarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

klinik psikolog özellikleriGenel olarak klinik psikolog alanında çalışacak kişilerde olması gereken özellikler şöyledir;

 1. Kişiye odaklı bir tedavi yöntemi sergileyebilme becerisi,
 2. Karşılıklı olarak anlayışa sahip olabilme,
 3. Karşısında ki hasta ile ilgili analitik düşünebilme,
 4. Empati kurabilme ve daima hasta doktor ilişkisini koruyabilme,
 5. İşinin gereğine uygun davranma ve hasta ile duygusal bir bağ kurmayıp her zaman soğukkanlı olabilme,
 6. Her türlü problemle karşı karşıya kalabileceğini kabul edip buna göre sürekli bir araştırma içerisinde bulunabilme,
 7. Karşılıklı olarak anlamak ve anlaşabilmek için her zaman iyi bir iletişim yeteneğine sahip olmak

bu tür alanda hizmet verecek kişilerde mutlaka olması gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Kimler Klinik Psikoloji Alanında Çalışabilir?

Klinik psikolog olabilmek için günümüz koşullarında dört yıllık Psikoloji bölümünü bitirmek ve klinik psikoloji yüksek lisansı yapmak gerekir. Bu hizmeti verebilmenin şartı Klinik psikoloji alanında gerçekleşecek Yüksek Lisans olacaktır. Bu şekilde bir eğitim sürecini geride bırakanlar bu alanda aktif olarak çalışmaya başlayabilmektedir.

Klinik Psikolog İçin Çalışma Alanları Nerelerdir?

Klinik psikolog olan kişiler gerekli eğitim süreçlerini tamamladıktan sonra birçok yerde diledikleri biçimde çalışabilme şansına sahiplerdir. Bu kişiler sağlık sektöründe, ruh ve sinir hastalıklar hastanelerinde, sosyal hizmet bürolarında, okullarda, hastanelerde, birçok üniversitede, devlet dairelerinde, askeri tesislerde, danışmanlık bürolarında ve bunun gibi birçok merkezde çalışma gösterebilmektedirler.

psikiyatrist klinik psikolog farkı

Klinik Psikolog ve Psikiyatrist Arasında Ne Tür Farklar Bulunmaktadır?

Klinik psikolog alanında çalışma gösterecek kişilerin dört yıllık psikoloji bölümünü bitirmesi ve ardından Klinik psikolojisi adına iki yıllık Yüksek Lisans programını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Psikiyatrist ise altı yıllık bir eğitim alarak tıp fakültesi mezunu olması gerekmektedir. Yalnızca bununla kalmayıp bunun dışında dört yıl psikiyatri uzmanlığı adına eğitim alarak uzmanlığını sağlaması gerekecektir. Klinik psikoloji alanında çalışacak kişilerin hastaların durumuna göre ilaç yazabilme yetkileri bulunmamaktadır. İlaç yazabilme ya da duruma göre hastaya ilaç önerebilme yetkisi Psikiyatri alanında uzman kişilerin görev tanımları içerisinde yer almaktadır. Klinik psikoloji genel olarak tedavi sürecinin ilk aşamasıdır. Bu aşamada her türlü tetkik yapılmakta ve durum bu aşamada çözülmediği takdirde psikiyatri servisine geçilerek artık tıbbi müdahaleler gerçekleşmektedir. Bu şekilde iki aşamalı bir durum söz konusudur.

Klinik Psikoloğa Toplum İçerisindeki Genel Bakış

Klinik psikolog toplum içerisinde yanlış algılanmaktadır. Genel olarak buraya gelen insanlar bilinçleri yerinde yaşamlarına devam edebilecek düzeyde olan kişilerdir. Buraya genel olarak içinden çıkılamaz duyguların önüne geçmek, yaşanılan bazı şeylerin kişi üzerinde yarattığı psikolojik durumu kontrol altına almak olacaktır. Aynı zamanda bazen insanlar yalnızca konuşmak ve içinde anlamlandıramadığı bir durumu yabancı biri ile paylaşmayı arzu edebilmektedir. Bu tip durumlarda daha profesyonel bir yardım alabilmek adına yine bu hizmeti tercih edilebilmektedir. Günümüzde psikolojik ve ruhsal olarak yaşadığımız çöküşleri ve buhranları tek başımıza uzun süreli olarak atlatmak yerine daha profesyonel biçimde bu yardımları alarak kendimizi ve çevremizi çok daha iyi bir şekilde anlayabiliriz. Böylece tüm olumsuzlukları bertaraf etmeyi başarmış ve artık kendimizi çok daha iyi hissedebiliriz.

Genel olarak toplum içerisinde Klinik psikolog yardımından akli dengesi yerinde olmayan bireylerin faydalandığı düşünülmektedir. Bu nedenle de bu tür yardımları alan kişiler aldıkları yardımı gizlemek durumunda hissetmekte ve sanki yanlış bir şey yapıyormuş hissine kapılmaktadırlar. Ancak bu aşama çok daha rahat bir biçimde karşılıklı olarak konuşup bireylerin neden bu şekilde bir hisse kapıldığını anlamasına yardımcı olacak ve sizin toplum içerisinde kendinizi yalnızlaştırma durumunuzun sona ermesini sağlayacaktır. Böylesine bir tedaviye günümüzde binlerce insan ihtiyaç duymuş ve yine binlerce insan bu tedavi sayesinde artık kendilerini çok daha iyi hissetmeye başlamışlardır.

Psikolojiyle ilgili meslekler ve resmi tanımları

Uzman psikolog nedir?

Psikolojide farklı uzmanlık alanları vardır ve klinik psikoloji de bunlardan biridir. Diğer dallar ise endüstri psikolojisi, sosyal psikoloji vb. olarak gösterilebilir. Terapi amaçlı görünmek istediğiniz psikologları uzmanlık alanının klinik psikoloji olması gerektiğine dikkat etmenizi önermekteyiz.

Psikiyatrist kimdir?

Psikiyatrist Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktordur. 6 yıllık tıp fakültesini tamamlayan ve sonra Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girerek başarılı olan kişiler 4 ila 5 yıl asistanlık yaparlar. Daha sonra uzmanlık sınavında başarı sağlayarak uzman doktor unvanına kavuşup ruh hastalıkları uzmanı (psikiyatrist) olarak çalışabilirler.

Klinik psikolog ve Psikiyatrist arasındaki fark

uzman psikolog bursaAynı konu üzerinde hizmet veren kişiler olan psikologlar ve psikiyatristler arasında benzerlikler olduğu kadar ayırt edici farklar da vardır. Hekim olma özelliği ve bunun yasal sorumluluklarını taşıyan psikiyatristler, ruh sağlığı hususunda tıp eğitiminin de getirdiği bakış açısı ile ilaç desteği verme yetkisine de sahiptirler. Psikologlar, ilaç yazma yetkisine sahip değildirler ve terapi teknikleri ile tedavi sağlayan kişilerdir.

İdeal Uygulama Nedir?

Psikiyatrist ve Psikolog İşbirliği

Klinik psikolog ve psikiyatristler birlikte çalışabilmekte ve bu ekip çalışması sonucunda yüksek etkinlikte sonuçlar doğmaktadır. Örneğin bir psikolog, danışanında psikiyatrik bir hastalık olup olmadığı, ilaç kullanımı gerekliliği gibi konularda psikiyatr’a başvurabilir. Aynı şekilde bir psikiyatrist de tedaviyi tamamlayıcı veya hızlandırıcı bir faktör olarak klinik psikologlarla işbirliğine gidebilir. Bu uygulamayı gerçekleştiren kurumlara örnek olarak Bursa’da faaliyet gösteren Bursa A4 Psikiyatri Merkezi gösterilebilir.

Psikologlar hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları

Psikologlardaki gizlilik prensibi nedir?

Psikologlar mesleklerini yaparken danışanın bilgilerinin gizliliği ilkesine dikkat ederler. Terapi esnasında danışan ile konuşulan hiç bir şey başka bir yerde dillendirilmez.

Psikologların tedavi yöntemleri nelerdir?

Psikologlar tarafından uygulanan tedavi şekilleri terapi yöntemleridir. Günümüzde pek çok terapi yöntemi vardır ve bunlardan danışana uygun olanı seçilmelidir. Bu yöntemler her ne kadar birbirinden farklı olsa da ortak paydaları danışanın kendini tanıması, ifade edebilmesi ve sorun çözme becerilerini artırması gibi hedeflerdir.

Bireysel terapi ve grup terapisi ne anlama gelmektedir?

Grup terapisi yabancı filmlerden aşina olduğumuz bir kavram. Grup terapisi, kişiye bir tedavi grubu içerisinde paylaşım ve kendini tanıma ortamı sağlayarak adeta bir ayna özelliği göstermektedir. Bireysel terapi ise yalnızca psikolog ve hastanın olduğu baş başa bir görüşmedir. En çok uygulanan terapi yöntemi bireysel terapidir.

Bursa psikolog seans ücretleri

Psikolog seçimi yaparken maddi kriterler de değerlendirme kapsamında önem teşkil edebilmektedir. Kişiler psikoloğa gittiklerinde bunun tek seferlik bir durum olmayıp bir süreç olduğunu ve devam etmesi gerektiğini bilmektedirler.

Özel çalışan psikologlar, birer özel sektör çalışanı oldukları için psikologtan psikoloğa bu terapi ücreti değişim gösterebilmektedir. Psikologlar genellikle seans başı ücret üzerinden çalışır. Bu ücreti belirleyen psikoloğun kendisidir. SGK kurumlarındaki psikologlar ise sigorta dahilinde ücretsiz biçimde danışan kabul edebilmektedir.

Çocuk ve ergen psikoloğu nedir?

Çocuk ve ergen psikoloğuklinik psikoloji yüksek lisansını tamamlayıp, çocuk ve ergenlerde görülen ruh sağlığı ve bozukluklarının tedavisinde görev alan kişilerdir. Çocuk ve ergenle çalışan psikolog aynı zamanda ebeveynler ve çocuğun diğer yakın çevresini de bu tedaviye dahil edebilmektedir.

Psikoterapi nedir?

psikolog fiyatları bursaBireylerin duygu, düşünce ve davranışsal sorunlarının çözümünde, psikolojik dengenin korunması ve geliştirilmesine yönelik, konuşmaya dayalı ruhsal destek sürecini psikoterapi olarak tanımlayabiliriz.

Psikoterapist kimdir?

Psikoterapist, psikolojik destek ihtiyacında olan kişilere profesyonel bir çerçeve dahilinde destek veren, aldıkları psikoterapi eğitimleriyle terapi konusunda uzmanlaşmış kişilere denir. Psikoterapistler bireylerle, gruplarla, çiftlerle ya da ailelerle onların ruhsal sıkıntılarına çözüm getirmeleri için işbirliği içinde çalışan, psikoterapiyi yönlendiren, yöneten, rehberlik eden, kısaca uygulayan kişilerdir.

Bursa A4 Psikiyatri’de verilen hizmetler nelerdir?

Bursa’da yer alan psikiyatri merkezimizde çocuk – ergen ve yetişkin danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Zeka testleri ve gelişim testleri yapılarak seviyeleri belirlenip takip edilebilmektedir.
Bu doğrultuda merkezimizde aşağıdaki hizmetler verilmektedir:

Çocuk – ergen psikolojisine yönelik:

 • 0 – 6 yaş Gelişim Değerlendirmesi
 • 6-16 yaş Zeka Seviyesinin Tespiti
 • Davranış Sorunları
 • Beslenme ve Uyku Sorunları
 • Öğrenme Güçlüğü ve Okul Başarısızlığı
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
 • Alt Islatma & Dışkı Kaçırma
 • Kardeş Kıskançlığı
 • Boşanma ile Baş Etme
 • Sınav Kaygısı
 • Meslek Seçimi
 • Korkular ve Fobiler
 • Kaygı ve Başarısızlık
 • Öfke ve Saldırganlık
 • Ders Çalışma Alışkanlıkları
 • Ergenlik Dönemi Sorunları
 • Kayıp ve Yas tepkileri
 • Özgüven Sorunları
 • Bilgisayar / Televizyon Bağımlılığı

Yetişkin psikolojisine yönelik:

 • Gündelik hayatın getirdiği sorunlarla baş etmede problem çözme becerilerini geliştirmek
 • Hayattan zevk alamama, boşanma, yas, göç sorunları
 • Kaygıyla Baş etme
 • Performans Kaygısı
 • İş Hayatı İle ilgili Sorunlar
 • Kayıp ve Yasla Mücadele
 • Duygusal Sorunlarla Başetme
 • Olumsuz Düşüncelerle Başetme
 • Takıntılı Düşünce ve Davranışlar
 • Sosyal Çevre ile İlgili Sorunlar
 • Çevre Değişimi İle İlgili Sorunlar
 • Tükenme
 • Panik Atak
 • Korkular ve Fobiler
 • Özgüven Sorunları
 • Öfke İle Baş etme
 • Çift ve Ailelere yönelik
 • İlişki sorunları
 • İletişim sorunları
 • Kıskançlık
 • Cinsel sorunlar
 • Evliliğe hazırlık (Evlilik Terapisti & Danışmanı başlıklı yazımızda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.)
 • Şirketlere Yönelik
 • Göreve uygunluğun değerlendirilmesi
 • Stres yönetimi
 • Takım çalışması

üzerine çalışılmaktadır.

En iyi psikolog kimdir?

Zaman zaman herkes yardıma, profesyonel bir bakış açısına ihtiyaç duyar. Önemli olan bu yolda kendini anlayabilecek ve doğru yaklaşımları uygulayabilecek, rahat iletişim kurabileceğiz psikolog sizin için en iyi ve tavsiye edilen psikologtur.

Psikolojik rahatsızlıklar hakkında:

Psikolojik hastalıkların sebepleri çevresel, genetik veya fiziksel olabilir. Psikolojik ve psikiyatrik bir rahatsızlığa sahip olmak için mutlaka bir sebebin varlığı gerekmez. Bu konudaki sebepler kişinin strese dayanma gücü ve verdiği yanıtlara bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. A kişine göre stres kaynağı olan bir faktör B kişinde bu etkiyi göstermeye bilir. Bu unsurlar ve etkileri kişilik yapısı ve yatkınlığına bağlı olarak değişim göstermektedir.