Psikiyatrist Dr. Ünal Yılan – Psikolog Hülya ZANBAK
Telefon: (0224) 23 23 600

Yaşadığımız hayat öylesine kalabalık ve karmaşık ki, çoğu insan bu düzenin içinde bocalıyor ve psikolojik destek almaya ihtiyaç duyuyor. Bu noktada ise yine bir karmaşa içinde bulabiliyor kendisi. Daha önce böyle bir girişimde bulunmayan veya bu konuda olumsuz bir deneyime sahip kişi; “Psikoloğu nasıl seçmek gerekir?” , “Hangi konularda destek alınabilir?” gibi sorular ile karşı karşıya kalıyor.

İşte biz de psikoloğa gitme niyeti olan ama aklındaki soru işaretleri yüzünden kararsız kalan kişiler için rehber niteliğinde bir yazı kaleme aldık. Bu yazımızda danışanlar tarafından en sık sorulan soruları yayınlamaya ve değinebildiğimiz kadar konuya değinmeye çalıştık. Faydalı olması dileğiyle.
Psikolog Hülya ZANBAK

Uzm. Klinik Psikolog Hülya ZANBAK kimdir?

1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı‘nda, klinik psikoloji uzmanlığımı tamamladım. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilmekte olan spor psikolojisi, psikolojik performans danışmanlığı eğitimlerini tamamladım. 1996-2004 yılları arasında Uludağ Üniversitesi (Bursa) Psikiyatri Anabilim Dalı’nda, 2005 yılından itibaren de Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi‘nde olmak üzere meslekte 24 yılımı tamamladım.
Aynı zamanda, 2012 yılından bu yana Bursaspor Futbol Kulübü‘nde psikolojik performans danışmanı olarak görev yapmaktayım. 2000-2012 yılları arasında UÜ. SHMYO Sağlık Psikolojisi, Eğitim Fakültesi PDR bölümünde çocuğu tanıma ve değerlendirme, ruh sağlığı ve davranış bozuklukları, klinik psikoloji derslerinde eğitmenlik yaptım. Dumlupınar Üniversitesi‘nin yürütmekte olduğu Aile Danışmanlığı Eğitimi’nde eğitmen olarak görev yaptım. Bilişsel davranışçı terapi, sanatla terapi, stres yönetimi eğitimlerini tamamladım. Bursa A4 Psikiyatri Merkezi‘nde çalışmaktayım.

psikologlara sık sorulan sorular

Psikoloji Üzerine Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Bursa’da Psikolog Nasıl Bulunur? Seçenekler nelerdir?

Psikoloğa gitme kararı aldıysanız ve sırada psikolog bulmak varsa, psikologlara ulaşabileceğiniz alternatifleri sizin için sunalım. Mesela Bursa’da faaliyet gösteren psikologlar nasıl bulunur?

1) Bursa’daki devlet hastaneleri

Pek çok ilimizde olduğu gibi Bursa’da da devlet hastanelerinde faaliyet gösteren klinik psikologlar mevcuttur. Bu kişilere ulaşmanın basit yolu hastaneler hakkında internetten iletişim bilgilerini bulmak ve telefon ile arayarak ve ön bilgi almaktır. Bazı hastanelerin online randevu sistemleri sayesinde psikoloğun uygun olduğu zamanlara önceden rezervasyon yaptırmak da mümkün olabilmektedir.

2) Bireysel psikologlar ve web siteleri

Bir diğer alternatif ise bireysel psikologlara başvurmaktır. Bunun için çeşitli yollar mevcuttur. Bunlardan biri internet araştırmasıdır. Google ve Yandex gibi arama motorlarında “Bursa psikolog” veya “Bursa klinik psikolog” gibi aranılan, konuyu özetleyen terimlerin kullanılması sizi birçok sonuca ulaştırabilmektedir.

İnternet araştırması sonucunda web sitelerini inceleyerek size uygun olduğunu düşündüğünüz psikologları değerlendirmeye alabilirsiniz.

1956 yılında İstanbul’da kurularak faaliyete geçen Psikoloji Derneği şimdilerde hemen her ilde faaliyet göstermektedir. Psikolog arayışı esnasında Psikologlar Derneği Bursa şubesi üyelerine bakılabilir. Bu üyeler içerisinden bir psikolog seçimi yapabilabilir. Diğer iller için de aynı durum geçerlidir.

3) Tavsiye

Psikolog seçimi için çevrenizde daha önce psikologtan destek almış kişilerden tavsiye alabilirsiniz.
Örneğin, yakın çevrenizden daha önce bir psikolog ile olumlu deneyim yaşamış kişilerden yardım alabilir ve tavsiyeye bağlı olarak terapilere başlayabilirsiniz.

İnsanlar yakın çevrelerindeki kişilerle aynı psikoloğa gitmenin gizlilik açısından sorun olabileceğini düşünebilirler ancak gizlilik prensibi nedeniyle aslında bunun hiç bir sakıncası olmadığının bilinmesi gerekir. Bu yüzden, tanıdığınız kişilerin memnun olduğu, takdir ve tavsiye ettiği bir psikolog varsa mutlaka görüşmenizi öneririz.

bursa'da psikolog ile aile terapisi

 

Psikolog Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Bilgi çağının pek çok olumlu etkisinin yanında bilgi kirliliği gibi bir fenomenle de mücadele ettiğimiz gerçeğini göz önüne alarak, her konuda olduğu gibi danışacak bir psikolog seçimi yaparken de oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

Yanlış yönlendirmelere karşı tetikte olun.
Çeşitli sertifikasyon programları ile kişisel gelişim uzmanı, yaşam koçu vb. ünvanlarını kullanan kişiler pek çok zaman klinik psikolog değillerdir ve psikolojik destek vermek ile yetkili kişiler olma özelliği taşımazlar.
Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, tedavi yetkisi hekim olan psikiyatristlere aittir.
Bunun yanında, klinik psikologlar aldıkları 4 yıllık psikoloji eğitimine ek olarak, lisansüstü eğitimi de alan psikologlardır. Klinik psikoloji alanında eğitim alan ve uzmanlaşan kişiler, psikiyatrist denetim ve gözetiminde çalıştığı takdirde efektif bir tedavi sağlanmaktadır.

Psikolojiyle ilgili meslekler ve resmi tanımları

Uzman psikolog nedir?

Psikolojide farklı uzmanlık alanları vardır ve klinik psikoloji de bunlardan biridir. Diğer dallar ise endüstri psikolojisi, sosyal psikoloji vb. olarak gösterilebilir. Terapi amaçlı görünmek istediğiniz psikologları uzmanlık alanının klinik psikoloji olması gerektiğine dikkat etmenizi önermekteyiz.

Psikiyatrist kimdir?

Psikiyatrist Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktordur. 6 yıllık tıp fakültesini tamamlayan ve sonra Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girerek başarılı olan kişiler 4 ila 5 yıl asistanlık yaparlar. Daha sonra uzmanlık sınavında başarı sağlayarak uzman doktor unvanına kavuşup ruh hastalıkları uzmanı (psikiyatrist) olarak çalışabilirler.

Klinik psikolog ve Psikiyatrist arasındaki fark —

Aynı konu üzerinde hizmet veren kişiler olan psikologlar ve psikiyatristler arasında benzerlikler olduğu kadar ayırt edici farklar da vardır. Hekim olma özelliği ve bunun yasal sorumluluklarını taşıyan psikiyatristler, ruh sağlığı hususunda tıp eğitiminin de getirdiği bakış açısı ile ilaç desteği verme yetkisine de sahiptirler. Psikologlar, ilaç yazma yetkisine sahip değildirler ve terapi teknikleri ile tedavi sağlayan kişilerdir. 

İDEAL UYGULAMA: Psikiyatrist ve Psikolog İşbirliği

Klinik psikolog ve psikiyatristler birlikte çalışabilmekte ve bu ekip çalışması sonucunda yüksek etkinlikte sonuçlar doğmaktadır. Örneğin bir psikolog, danışanında psikiyatrik bir hastalık olup olmadığı, ilaç kullanımı gerekliliği gibi konularda psikiyatr’a başvurabilir. Aynı şekilde bir psikiyatrist de tedaviyi tamamlayıcı veya hızlandırıcı bir faktör olarak klinik psikologlarla işbirliğine gidebilir. Bu uygulamayı gerçekleştiren kurumlara örnek olarakBursa’da faaliyet gösteren Bursa A4 Psikiyatri Merkezi gösterilebilir.

psikolog tedavi süresi
Psikologlar hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları
Psikologlardaki gizlilik prensibi nedir? Psikologlar mesleklerini yaparken danışanın bilgilerinin gizliliği ilkesine dikkat ederler. Terapi esnasında danışan ile konuşulan hiç bir şey başka bir yerde dillendirilmez.

Psikologların tedavi yöntemleri nelerdir?

Psikologlar tarafından uygulanan tedavi şekilleri terapi yöntemleridir. Günümüzde pek çok terapi yöntemi vardır ve bunlardan danışana uygun olanı seçilmelidir. Bu yöntemler her ne kadar birbirinden farklı olsa da ortak paydaları danışanın kendini tanıması, ifade edebilmesi ve sorun çözme becerilerini artırması gibi hedeflerdir.

Bireysel terapi ve grup terapisi ne anlama gelmektedir?

Grup terapisi yabancı filmlerden aşina olduğumuz bir kavram. Grup terapisi, kişiye bir tedavi grubu içerisinde paylaşım ve kendini tanıma ortamı sağlayarak adeta bir ayna özelliği göstermektedir. Bireysel terapi ise yalnızca psikolog ve hastanın olduğu baş başa bir görüşmedir. En çok uygulanan terapi yöntemi bireysel terapidir.

bursa psikolog ücretleri

Bursa’da psikolog fiyatları nedir?

Psikolog seçimi yaparken maddi kriterler de değerlendirme kapsamında önem teşkil edebilmektedir. Kişiler psikoloğa gittiklerinde bunun tek seferlik bir durum olmayıp bir süreç olduğunu ve devam etmesi gerektiğini bilmektedirler. 

Özel çalışan psikologlar, birer özel sektör çalışanı oldukları için psikologtan psikoloğa bu terapi ücreti değişim gösterebilmektedir. Psikologlar genellikle seans başı ücret üzerinden çalışır. Bu ücreti belirleyen psikoloğun kendisidir. SGK kurumlarındaki psikologlar ise sigorta dahilinde ücretsiz biçimde danışan kabul edebilmektedir.

Çocuk ve ergen psikoloğu nedir?

Çocuk ve ergen psikoloğu, klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlayıp, çocuk ve ergenlerde görülen ruh sağlığı ve bozukluklarının tedavisinde görev alan kişilerdir. Çocuk ve ergenle çalışan psikolog aynı zamanda ebeveynler ve çocuğun diğer yakın çevresini de bu tedaviye dahil edebilmektedir.

Psikoterapi nedir?

Bireylerin duygu, düşünce ve davranışsal sorunlarının çözümünde, psikolojik dengenin korunması ve geliştirilmesine yönelik, konuşmaya dayalı ruhsal destek sürecini psikoterapi olarak tanımlayabiliriz.

Psikoterapist kimdir?

Psikoterapist, psikolojik destek ihtiyacında olan kişilere profesyonel bir çerçeve dahilinde destek veren, aldıkları psikoterapi eğitimleriyle terapi konusunda uzmanlaşmış kişilere denir. Psikoterapistler bireylerle, gruplarla, çiftlerle ya da ailelerle onların ruhsal sıkıntılarına çözüm getirmeleri için işbirliği içinde çalışan, psikoterapiyi yönlendiren, yöneten, rehberlik eden, kısaca uygulayan kişilerdir.

Bursa A4 Psikiyatri’de verilen hizmetler nelerdir?

Bursa A4 Psikolog

Bursa A4 Psikiyatri’de verilen psikolojik hizmetler.

Bursa’da yer alan psikiyatri merkezimizde çocuk – ergen ve yetişkin danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Zeka testleri ve gelişim testleri yapılarak seviyeleri belirlenip takip edilebilmektedir.
Bu doğrultuda merkezimizde aşağıdaki hizmetler verilmektedir:

 

Çocuk – ergen psikolojisine yönelik:

 • 0 – 6 yaş Gelişim Değerlendirmesi
 • 6-16 yaş Zeka Seviyesinin Tespiti
 • Davranış Sorunları
 • Beslenme ve Uyku Sorunları
 • Öğrenme Güçlüğü ve Okul Başarısızlığı
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
 • Alt Islatma & Dışkı Kaçırma
 • Kardeş Kıskançlığı
 • Boşanma ile Baş Etme
 • Sınav Kaygısı
 • Meslek Seçimi
 • Korkular ve Fobiler
 • Kaygı ve Başarısızlık
 • Öfke ve Saldırganlık
 • Ders Çalışma Alışkanlıkları
 • Ergenlik Dönemi Sorunları
 • Kayıp ve Yas tepkileri
 • Özgüven Sorunları
 • Bilgisayar / Televizyon Bağımlılığı

Yetişkin psikolojisine yönelik:

 • Gündelik hayatın getirdiği sorunlarla baş etmede problem çözme becerilerini geliştirmek
 • Hayattan zevk alamama, boşanma, yas, göç sorunları
 • Kaygıyla Baş etme
 • Performans Kaygısı
 • İş Hayatı İle ilgili Sorunlar
 • Kayıp ve Yasla Mücadele
 • Duygusal Sorunlarla Başetme
 • Olumsuz Düşüncelerle Başetme
 • Takıntılı Düşünce ve Davranışlar
 • Sosyal Çevre ile İlgili Sorunlar
 • Çevre Değişimi İle İlgili Sorunlar
 • Tükenme
 • Panik Atak
 • Korkular ve Fobiler
 • Özgüven Sorunları
 • Öfke İle Baş etme
 • Çift ve Ailelere yönelik
 • İlişki sorunları
 • İletişim sorunları
 • Kıskançlık
 • Cinsel sorunlar
 • Evliliğe hazırlık
 • Şirketlere Yönelik
 • Göreve uygunluğun değerlendirilmesi
 • Stres yönetimi
 • Takım çalışması

üzerine çalışılmaktadır.

En iyi psikolog kimdir?

Zaman zaman herkes yardıma, profesyonel bir bakış açısına ihtiyaç duyar. Önemli olan bu yolda kendini anlayabilecek ve doğru yaklaşımları uygulayabilecek, rahat iletişim kurabileceğiz psikolog sizin için en iyi ve tavsiye edilen psikologtur.

Psikolojinin alanları  nelerdir?

 

 1. Deneysel Psikoloji

Bu psikoloji alanı genellikle laboratuvarda çalışan ve deneyler yaparak veriler elde etmeye çalışılan alandır. İnsan davranışları üzerinde çalışılmaktadır. Bireylerin duygusal uyarıcılara karşı verdikleri tepkiler, öğrenme şekilleri, iç güdüleri, bakış açıları hep deneysel psikolojiye girmektedir. Ayrıca beyin, zihinsel ilişkiler, sinir sistemi üzerinde de araştırmalar yapılmaktadır. Bu yöntemlerle psikolojinin bilimsel temellere oturtulması, veriler ve sonuçlar elde edilmesi, yeni tedavi yöntemlerine ulaşılması amaçlanır.

deneysel psikoloji

 1. Klinik Psikoloji

Klinik psikologlar vakalar üzerinde çalışan kişilerdir. Bu yüzden de psikolojinin diğer dalları ve özellikle psikiyatristlerle sıkı bir ilişki içerisindedirler.

 1. Kişilik Psikolojisi

Bu alan psikolojinin teorik araştırma alanıdır. Kişilerin davranışları, davranış değişiklikleri, bireyler arası farklılıklar incelenir ve sonuçlara ulaşılır.

 1. Gelişim Psikolojisi

Bu alan bireylerin döllenmesinden ölümüne kadar olan süreci, birey davranışları ve düşünce yapısındaki değişiklikleri inceleyen bilim dalıdır. En hızlı değişimin yaşandığı bebeklik, çocukluk, gençlik ve olgunlaşma dönemleri gelişim psikolojisi önemlidir.

 1. Okul ve Eğitim Psikolojisi

Bu alan eğitim süreçleri, öğrenme yöntemleri, öğretme şekilleri gibi alanları kapsar. Eğitim psikologları bu konuların teorik çalışmasını yapar ve okul psikologları ise bu çalışmalarının sonuçlarını uygularlar.

 1. Sosyal Psikoloji

Bireyin toplum içindeki konumu, davranışları, uyumu araştırılmaktadır. Sosyal psikologlar itaat, propaganda, önyargı, saldırganlık, rekabet, şiddet, sevgi, yardımlaşma, işbirliği, kişilerarası iletişim gibi konularda inceleme yapar.

 1. Endüstri Psikolojisi ve Mühendislik Psikolojisi

Bu psikologlar belirli endüstri işletmelerinde sınırlı bir alanda çalışan psikologlardır. Çalışanlar ve iş analizleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırırlar.

 1. Adli Psikoloji

Adli vakalarda mahkumlar ve ailelerinin psikolojileri ile ilgilenen psikologlardır. Aynı zamanda kişilerin cezai ehliyetlerine yönelik rapor düzenlerler.

 1. Psikometri

Psikolojik testler üzerine eğilen ve geliştiren bir daldır.

 

Psikolojik rahatsızlıklar hakkında:

Psikoterapi Nedir

Psikolojik hastalıkların sebepleri çevresel, genetik veya fiziksel olabilir. Psikolojik ve psikiyatrik bir rahatsızlığa sahip olmak için mutlaka bir sebebin varlığı gerekmez. Bu konudaki sebepler kişinin strese dayanma gücü ve verdiği yanıtlara bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. A kişine göre stres kaynağı olan bir faktör B kişinde bu etkiyi göstermeye bilir. Bu unsurlar ve etkileri kişilik yapısı ve yatkınlığına bağlı olarak değişim göstermektedir.

Uzman Klinik Psikolog Hülya OKYAY ZANBAK, Bursa A4 Psikiyatri Merkezi’nde danışan kabulüne başlamıştır.