Düşünce Gücü nASIL KULLANILIR?

suzan david pozitif düşünce
Harvardlı psikolog Suzan David, pozitif düşünmeyi zorlamanın sizi neden mutlu etmeyeceğini açıklıyor.

Birçok kişiye hayatta olumlu şeylere odaklanması, kendimizde gördüğümüz olumsuz düşünceleri, deneyimleri ve durumları engellemesi söylenir. Bu öneri, belki o an için yardımcı olabilir, ancak uzun vadede bu olumsuz duyguların yok sayılması bizi daha mutlu yapmadığına dair birçok kanıt mevcuttur.

Suzan David, Harvard Psikoloji bölümünde bir profesördür. En son,
“Duygusal olarak güçlü olmak, takılıp kalmamak, değişimi benimsemek ve iş hayatında başarılı olmak” adlı bir kitap yayınlamıştır. Bu kitabın odak noktası, insanları pozitif düşünce tarzından çıkararak durumlarını anlayabilmelerine ve derinlemesine inceleyebilmelerine yardımcı olmaktır. Farkındalığımızın artması ve daha iyi insan olabilmenin tek yolu, kendimizi geliştirmek, yaşamdaki amacımızı ve seçimlerimizi belirlemekten geçer.

David, rahatsızlık duymaya başlayan insanlar için bir dizi adımlar sunar ve bu sayede gelişmenin ve deneyimlemenin mümkün olabileceğini söyler.

Suzan David’e göre; hayatlarımızda sadece pozitife odaklanmaya çalışmak, deneyimleyerek dünyada yolunu bulmaya çalışan biz insanların, kendimiz dışına çıkma ihtiyacımızı ortadan kaldırdığından sorunlara neden olabilir.

Hayatla olan sözleşmemiz kırılganlık, üzüntü ve endişe ile bağlantılı bir sözleşmedir. Eğer  bu dünyada gerçeğe dayalı  ve  anlamlı olacaksak, hayatımızı tek bir boyuta odaklanarak  yaşayamayız, ve bu tek boyutlu anlayışın bize çok yönlü bir yaşam sunmasını bekleyemeyiz. 

DÖRT ADIMDA düşünce gücü

Duygularımıza dokunmak bazen çok zor olabilir. Ancak denemek ve daha iyi olmaya çalışmak için istekli olduğumuzda imkansız değildir.

David, dört adımda duygularımızı anlayabileceğimizi ve harekete geçebileceğimizi söylüyor.

  1. Hazır ol ve bunu göster

Bir değişimi yaratmak için önce “farkındalık” gerekir.  Bu günümüzde kişisel gelişim kitaplarının birçoğunda gördüğümüz bir terimdir. Bunun anlamı, hayatımızdan en iyi şekilde yararlanmak için, farklılıkları kucaklayabilmek için yatırım yapılması gerektiğidir.

düşünce gücü nasıl kullanılır

Duygularımızı farkedebilmek için kendimize izin vermeliyiz. Kendimizi gösterebilmek, en temel duygularımızı anlayabilmek için tüm becerilerimizi ve kaynaklarımızı masaya koymamız gerekir.

Bu çok önemli ve ilk adımdır.

“Kendimize tüm iyi ve kötü yanlarımızla bakabildiğimizde, farkındalık ve kabulle en kötü canavarlar bile geri çekilirler.”

  1. Kendi kendimizin gözlemcisi olmak

İnsanlar karşılaştıkları birçok şeyi tecrübe etmiyor, bulundukları durumu değerlendirmiyor da sadece uzaktan seyrediyorlar.  David,  ikinci adımda onları konfor alanlarının dışına çıkmaya teşvik eder.

Bu rahatsız edici olabilir, ancak olumsuzluklarla karşılaştığınızda nasıl davrandığınızı görmenize yardımcı olabilir ve ortaya çıktıklarında onları tanımaya yönelik beceriler geliştirmeye başlayabilirsiniz.

David bu adımı şöyle tarif ediyor:

Hayat dalış tahtaları ve birçok uçurumlarla dolu ancak bu duygusal beceri edinimi inkar ederek, harekete geçmeyerek, savaşarak veya korkuyu kontrol altına alarak değil atılım yaparak- veya farklılıkları deneyimleyerek olabilir. Aksine, tüm duygularımızı ve düşüncelerimizi farketmek ve kabul etmek, içlerinden en güçlü olan duyguyu şefkat ve merakla izlemek ve sonra yaşamımızı daha konforlu yapacak olanı,  sahip olduğumuz ne varsa en iyi olanı belirlemek için cesaretli olmayı seçmeliyiz.

  1. Neyi neden yapıyorsun?

“Niçin yürüyorum” ki o şu anlama geliyor; niçin, yalnızca ihtiyacın olanın değil hayallerinin ve amaçlarının peşindesin veya duygularını niçin daha fazla kontrol altına almak istiyorsun, aslında senin ihtiyacın olan hayatındaki bu şeyleri geliştirmek için adım atmak.

David, hayatı gözden geçirmek için üç alan olduğunu söylüyor.

Öncelikle psikologlar sizin zihninizden geçenler için ne der şeklindeki inanç ve alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Kendinizi derinleştirdiğinizde, , yaşamınızın değişik alanlarında nasıl küçük değişiklikler yapabileceğinizi öğrendiğimizde, hayatınızın seyrini değiştirmeden kalıcı bir değişim yakalayabilirsiniz.

  1. İleriye gitmek

Sonuncu adım olarak David insanlara hayatlarında ilerleme kaydedebilmek için hep devam etmek, her zaman önümüze bakmak ve bundan vazgeçmemek gerektiğini söylüyor.

Her şey daha ileriye gidebilmek için, ancak hayatımızdaki negatifleri sorgulamak için zaman ayırmadan bunları nasıl dönüştüreceğimizi öğrenemiyoruz. David hayatımızda bir değişiklik yapmak için zorlayıcı bir şey yapmamız gerektiğini söylüyor.

Hayatınızı dönüştürmenin en etkili yolu, işinizi bırakıp uzak doğuya gitmek değil, sahip olduğunuz şeyle, olduğunuz yerde yapabileceğinizi yapmaktır.

Kaçınmak yani maruz kalmamak için çabalamak yaygın bir davranıştır, ancak hayatta güçlü olan insanlar aynada kendilerine uzunca bakabilen, kendileri veya durumları hakkında neyi değiştirmek istediklerini belirleyebilen ve bu değişiklikleri yapmak için harekete geçebilenlerdir.

Kendinize her şeyin pozitif olduğunu söyleyerek kimsede bir değişiklik uyandıramazsınız. Bu nedenledir ki pozitif düşünün fikri gerilerde kaldı.