Bursa’da Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Psikolojik danışmanlık günümüzde oldukça yoğun bir şekilde ilgi gören bir yardım süreci olarak bilinmektedir. Bu süreçte temel amaç her zaman kişinin kendisini anlaması, yaşadığı duygular ile baş etmesini öğrenmesi, hem kendisini hem de çevresinde olup bitenleri kavrayabilmesi, zor zamanlarının profesyonel yardımların sonucunda çok daha kolay atlatılmasını sağlaması gibi birbirinden farklı amaçlarının bulunduğu bilinmektedir. Süreç danışmanlık hizmeti veren ve bu hizmeti alan kişi arasında gerçekleşip kesinlikle, hiçbir şekilde yaşanılanların bir üçüncü kişi ile paylaşımını söz konusu değildir. Bu doğrultuda danışmanlık süreci profesyonel gerçekleşmekte ve danışanın kendisini rahat hissedip duygularını en iyi şekilde paylaşması sağlanabilmektedir.

Kimler Psikolojik Danışman Olabilir?

Bir bireyin psikolojik danışman unvanına sahip olabilmesi için öncelikle üniversitenin gerekli bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Burada amaç kişiyi topluma kazandırmak olmaktadır. Bu doğrultuda psikolojik danışman gerekli gördüğü birçok seçeneği danışanları için gerçekleştirebilmektedir. Bu süreçte, toplu görüşmeler, kişinin yaşadığı duygu durumunu daha net tespit etmek için belirli testler uygulanabilmektedir. Daha etkili bir süreç yaşamak isteyen danışanlar ile genellikle profesyonel bir süreç için danışanlarına iyi geleceklerine inandıkları programlar hazırlamakta ve bu şekilde onların kendilerine daha kolay yardımcı olabilmelerine de fırsat tanıyabilmektedir. 

Bursa A4 Psikiyatri’de psikolojik danışmanlık üzerine danışan kabul eden Uzman Klinik Psikolog Hülya Zanbak Kimdir?

Psikolojik Danışmanlık Hizmetinin Faydaları Nelerdir?

Psikolojik danışmanlık hizmeti genel geçer bir hizmet olmayıp birçok kişi için oldukça önemli bir kavramı ifade etmektedir. İnsanlar genel olarak yaşadığı birçok zorlukla mücadele ederken konuşma ihtiyacı duymaktadır. Ancak yaşanılanları sadece dinlemek değil kişiler karşısında ki kişinin ağzından çıkan cümleler ile rahatlamak ve bu durumu atlatmak isterler. Kimse bu duyguyu bilmediği için genel geçer söylemler ile kişileri geçiştirebilmektedirler. Kişilere sunulan bu hizmet bu nedenle oldukça önemli ve yararlı bir kavram ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda psikolojik danışmanlık hizmetinin faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Psikolojik danışmanlık hizmeti profesyonel bir hizmettir ve tüm kişiler için her zaman en etkili sonuçları ortaya koyabilmek amacıyla alanında en iyi kişiler tarafından sunulmaktadır.
 • Psikolojik danışmanlık hizmeti veren kişiler her zaman objektif bir tavır sergilerler. Bu da sizin yaşadığınız duyguları daha kolay ve tarafsız bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır. 
 • Danışmanlık hizmeti danışanın kendisini daha rahat hissetmesi ve yaşadıklarını olduğu gibi anlatabilmesi amacıyla gizlidir.
 • Psikolojik danışmanlığı yapan bireyin odağında danışanı yer alır ve bu sürecin sonunda danışanının kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak öncülüdür.
 • Danışmanlık hizmetinde kişinin yalnızca kendisini anlaması değil sorun yaşadığı ya da kafasında netleştiremediği kişileri de daha iyi anlayabilmelerini sağlamak amacıyla empati yapılmasına olanak sağlanmaktadır.
 • Bu hizmeti almak istiyorsanız düşüncelerim ya önemsenmezse kaygısına düşmezsiniz. Çünkü danışanınız sizin tüm düşüncelerine ve hislerinize saygı gösterip bu doğrultuda sizlere bir yaklaşım oluşturmaktadır. 
 • Danışmanlık sürecinin gerçek anlamda iyi geçmesi ve iyi bir sonucun meydana gelmesi için danışanın gerçekleri olduğu gibi anlatması önemlidir.

Tüm bu faydalar göz önüne alındığında kişilerin daha profesyonel bir hizmet için hareket etmeleri kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. 

bursa psikolojik danışmanlıkSahte Psikolojik Danışmanlara Dikkat!

Bu mesleğe sahip olmak isteyen bireylerin belirli süreçleri yaşamaları ve gerekli eğitim süreçlerini tamamladıktan sonra bu doğrultuda bir hizmet verebilme yetkileri oluşmaktadır. Ancak günümüzde bu alanda yetkinlik elde etmeyen, hiçbir şekilde bu unvan için gerekli bölümleri okumadan kendisini psikolog olarak tanıtan kişilerin var olduğu görülmektedir. Bu nedenle eğer danışan hizmeti almak gibi bir düşüncesiniz varsa sizlere danışmanlık yapacak kişiyi daha doğru bir şekilde belirlemeniz gerekecektir. Bu anlamanın en kolay yolu; danışmanlık hizmeti veren kişinin eğitim bilgilerine, yetkinlik alanına, diplomasına ve bunun gibi akla gelebilecek birçok objektif belgelerin incelenmesi gerekecektir. Çünkü kişinin psikolojisi zorlu bir süreçteyken böylesine bilgi sahibi olmayan kişilerden alınan hizmet kişilerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecektir. 

Psikolojik Danışma Merkezi – Bursa A4 Psikiyatri

Psikolojik Danışmanlık Hizmetini Kimler Tercih Etmelidir?

Psikolojik danışmanlık kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri ve yaşadıkları tüm durumları daha profesyonel bir şekilde algılayıp bu durumun üstesinden gelmelerini sağlayabilmek amacıyla verilen bir hizmettir. Bu hizmete genel olarak; kendisine yetmeyen, sorunları çözmeye gücü olmayan, sınav kaygısı yaşayan, kariyer seçimini belirlemekte yetersiz olduğunu düşünen kişiler bu hizmetlerden faydalanmaktadırlar. 

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Neden Tercih Edilir?

Günümüz koşullarının ağırlığı ve güvensizlik duygusu artık kişilerin daha profesyonel bir yardım alma ihtiyaçlarını tetiklemektedir. Bu doğrultuda kişiler farkındalık yaratmak, daha doğru bir bakış açısı elde etmek, problemlerini aşmak, daha doğru iletişim kurmak, kendinin farkında olmak, problemleri çözme tekniğini değiştirmek ve geliştirmek gibi nedenlerden ötürü bu tür danışmanlık hizmetlerinden faydalanmayı tercih edebilmektedirler. 

psikolog hülya zanbak

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG HÜLYA ZANBAK KİMDİR?

1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı‘nda, klinik psikoloji uzmanlığını tamamladı.
1996-2004 yılları arasında Uludağ Üniversitesi (Bursa) Psikiyatri Anabilim Dalı’nda, 2005 yılından itibaren de Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi‘nde olmak üzere meslekte 23 yılını tamamladı.
Aynı zamanda, 2012 yılından bu yana Bursaspor Futbol Kulübü‘nde psikolojik performans danışmanı olarak görev yapmaktadır. 2000-2012 yılları arasında UÜ. SHMYO Sağlık Psikolojisi, Eğitim Fakültesi PDR bölümünde çocuğu tanıma ve değerlendirme, ruh sağlığı ve davranış bozuklukları, klinik psikoloji derslerinde eğitmenlik yapmıştır.

Kişisel sayfasını ziyaret etmek için tıklayın.

Randevu Al

Psikolojik Danışmanlar Nasıl Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Psikolojik danışmanlık mesleğini gerçekleştirecek kimselerin her zaman belirli özellikleri barındırmaları gerekmektedir. Buna göre bir psikolojik danışmanda olmazsa olmaz özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Psikolojik danışmanlığın temelinde konuşma, anlama ve anlatma yatmaktadır. Bu nedenle bu mesleği gerçekleştirecek kişilerin iyi birer dinleyici olma özelliğine sahip olmaları gerekecektir.
 • Koşulsuz şartsız danışanlarının düşüncelerini kabul etmeyi bilmeleri ve sabırla dinlemeleri oldukça önemlidir. 
 • Danışanlarının anlattıklarını anlamanın yansıra anlattıklarının altında yatan nedenleri algılayabilecek bir düzeye sahip olmaları gerekmektedir.
 • Her zaman objektifliğini korumalı ve iyi bir gözlem gücüne sahip olması gerekmektedir.

Psikolojik Danışmanlık Sürecinde Olmaması Gereken Unsurlar Nelerdir?

bursa'da psikolojik danışma merkeziPsikolojik danışmanlık içerisinde olması gerekenlerin varlığı kadar asla yapılmaması ya da düşünülmemesi gereken temel unsurlarında varlığı bilinmektedir. Bu doğrultuda bilinmesi gereken belirli temel özelliklerin varlığından söz etmek gerekecektir. Öncelikle psikolojik danışmanlık kesinlikle bir akıl verme değildir. Bu süreçte ama danışanı bir şeye ikna etmek olmamalıdır. Düşünceleri ile danışanı etkileme değil danışanın düşüncelerinin doğruluğu ve yanlışlığı üzerinde objektif düşünmesine fırsat tanımaktadır. Bu doğrultuda bir danışanına düşüncelerini kabul ettirmek, onu istemediği yönde etkileme çalışmak ya da yaşadıkları üzerinden akıl vermek doğru bir terapi sürecinin yaşanmasına engel oluşturacak temek noktaları içerisinde barındırmaktadır. 

Rehberlik Danışmanlığı İle Psikolojik Danışmanlık Aynı Şey Midir?

Rehberlik danışmanlığı ve psikolojik danışmanlık iki ayrı kolu oluşturmaktadır. Farklı yönlerinin varlığı ile birlikte her ikisinde de uyumlu, planlı bir çalışma ve buna ek olarak kişinin kendisini geliştirmesi bulunmaktadır. Ancak içerisinde yer alan farklılıklarda mevcuttur. Buna göre psikolojik danışmanlık genel olarak rehberliğinde temelinde barınmaktadır. Rehberlik hizmetinde amaç kişileri bilgilendirmek olurken, danışmanlık hizmeti temel olarak iletişim temelli bir süreç oluşturmaktadır. Rehberlik hizmetini hali hazırda belirli bir sınırı vardır ve temelinin nelerden oluşturduğu değişkenlik göstermemektedir. Ancak psikolojik danışmanlıkta konu sınırlaması yoktur. Rehberlik hizmetinden tüm bireyler diledikleri şekilde faydalanabilme şansına sahipken, psikolojik danışmanlık hizmetinden belirli bir soruna sahip olup bu durum ile tek başına mücadele etmekte zorlanan kişiler faydalanmaktadır. Genel itibari ile benzerliği bulunsa da çalışma alanları ve kapsamları oldukça farklı olan bu iki dal kişiler tarafından karıştırılmamalı ve buna göre bu hizmetlerden faydalanılması gerekmektedir.