Bursa’da Evlilik Terapisti: Hülya Zanbak

Evlilik Terapisi Nedir?

Çift terapisi ve ilişki terapisi olarak da bilinen evlilik terapisi, ayrılığı düşünen, cinsel sorunları olan ya da bağlarını kuvvetlendirmek ve birbirini daha iyi anlamak isteyen çiftlere yardımcı olur. Bu terapinin asıl amacı çiftlerin beraberliğine odaklanmak olsa da her iki bireyin de kişisel olarak gelişmesi ve partnerini daha iyi anlamak için çalışması beklenmektedir.

İstatistiklere göre ilk evliliklerin %25’i boşanmayla sona erer. Bu oranlar çiftin eğitim düzeyine, dini inançlarına ve diğer birçok faktöre göre değişmektedir. Boşanma süreci yetişkinlerin yanı sıra çocuklar için de zor bir süreçtir. Yetişkinler için boşanma süreci hayatlarındaki en stresli zamanlardan biri olabilir. Boşanma kararı ilk alındığında genellikle ilk endişe ve korku sebebi geleceğin artık daha belirsiz görünmesidir. Eğer çocuk varsa terk edilmişlik hissi, öfkelenme, suçlama, suçluluk ve aile bireylerinden uzaklaşma gibi davranışlar sergileyebilirler. Bazı aileler için boşanma gerçekten gerekli ve yaşadıkları durumda olabilecek en sağlıklı seçenek olabilir. Bazı çiftler ise boşanmayı bir seçenek olarak değerlendirmelerinin yanında birlikteliklerini devam ettirmenin yollarını da ararlar.

Bursa A4 Psikiyatri’de Evlilik Terapisi üzerine danışan kabul eden Uzman Klinik Psikolog Hülya Zanbak Kimdir?

bursa evlilik terapisiÇiftler bazı zorluklarla ya da problemlerle karşılaştıklarında, akıllara ayrılık seçeneği gelmeye başladığında bir evlilik terapisti ile görüşmeyi düşünebilirler. Yine de bir evlilik terapistini ziyaret etmenin tek sebebi ayrılık ihtimali değildir. Örneğin partnerinizle iletişiminiz olumsuz bir hale gelmiş olabilir. Çiftler arasındaki iletişim bozuk bir hale geldiğinde eski haline döndürmek oldukça zor olabilir, hatta imkansız gelebilir. Olumsuz iletişim, bir partnerin eşiyle iletişim kurarken ya da sonrasında mutsuz, güvensiz, ihmal edilmiş veya korkmuş hissettiren her davranıştır. Aynı zamanda duygusal ya da fiziksel istismar da olumsuz iletişimdir. Partnerlerin birbirlerine dargın ya da kızgın olduklarında birbirleriyle konuşmaması da. Bu sürekli devam ettiğinde eşler arasındaki mesafe ve gerginlik artacaktır. Bu durumu tersine çevirmek ve aradaki buzları kırmak için bir evlilik terapistiyle görüşmek düşünülebilir.

Evlilik terapisini düşünmeniz gerekebilecek durumlardan biri de çiftlerin birbirine yabancılaşması durumudur. Bu durumda kişiler evli bir çiftten çok aynı evde kalan iki yabancı gibi olurlar. Tabii ki bu her şeyi beraber yapmayan her çift birbirine yabancılaşmış demek değildir, her iki tarafın da kendine özgü ilgileri, konuşmadan anlaştıkları günler mutlaka olacaktır, sağlıklı olan da budur. Yabancılaşmak daha çok çiftlerin birbirini aktif olarak görmezden geldiği durumdur. Monotonlaşan alışkanlıklar, birbiriyle iletişim kurmayan, cinsel hayatı tekdüzeleşen ya da tamamen biten, birbirinin varlığını yalnızca tolere etmeye başlayan çiftler evliliklerini daha mutlu bir hale getirmek, dolayısıyla daha mutlu bireyler olmak için evlilik terapisini düşünebilirler.

Evlilik Terapisti Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarının öngördüğü üzere terapi yetkisi klinik psikolog ve psikiyatristlerdedir. Yetkili bir profesyonel, çifte kendi evliliklerinde problemin tam olarak neden kaynaklandığını ve bunu nasıl çözebileceklerini, eski tutkuyu nasıl tekrar yakalayabileceklerini gösterecek, bu yolda onlara rehberlik edecektir.

Çiftler her ne kadar hayatlarını beraber geçirmeye karar vermiş olsalar da, ikisi de farklı ailelerde ve farklı şartlarda yetişmiş iki ayrı bireydir ve arada farklılıklar ve anlaşmazlıklar olması doğaldır. Problem bu farklılıklar çözümlenirken büyük çatışmaların ortaya çıkması ve yapıcı bir şekilde ortak yol bulmak yerine çiftlerin birbirini kontrol etmeye çalışması ile başlar. Farklı görüşlere, isteklere ve değerlere sahip insanların ortak bir yol bulması oldukça zordur ve emek ister ama asla imkansız değildir. Eğer buna benzer bir probleminiz olacağını düşünüyorsanız erkenden bir profesyonelden yardım almanızda büyük fayda var. Bu sayede çatışmalar henüz başlamadan çözebilirsiniz, kendiniz ve partneriniz gelecekteki anlaşmazlıkları çözmek için daha donanımlı bireyler haline gelirsiniz.

Partnerlerden biri negatif tavırlar sergilemeye başlamış ve diğeri bunun sebebini bir türlü anlayamıyorsa da bir evlilik terapistiyle konuşmanız gerekebilir. Beraber deneyimlenen hayal kırıklıkları, öfke gibi negatif duygular çözülmeden sürekli saklanmış olabilir. Bunun sonucu olarak uzun süre boyunca ortada hiçbir problem yokmuş gibi görünen ilişkide taraflardan biri birden bire değişip daha agresif ya da daha uzak davranmaya başlayabilir. Bu davranışların sebebi sorulduğunda asıl büyük sorunu ortaya çıkarmaktan korkan partner genellikle “o tişörtünü oraya bırakma” ya da “ben bu filmi izlemek istemiyorum” gibi basit konuları sebep olarak gösterip büyük öfke patlamaları yaşayabilir. Diğer partner bunu anlayamayacağı için haksızlığa uğramış ve yalnız hissetmeye başlar. Bu da zamanla çiftin arasını iyice açar ve bir evin içinde yaşayan birbirlerine kırgın ve anlaşılmamış hisseden iki yabancıya dönüşürler. Bir profesyonelden yardım almak sizin partnerinizi, partnerinizin de sizi daha iyi anlaması açısından çok büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede çözülmesi imkansız gibi görünen sorunlar kolayca çözülecektir.

psikolog hülya zanbak

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG HÜLYA ZANBAK KİMDİR?

1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı‘nda, klinik psikoloji uzmanlığını tamamladı.
1996-2004 yılları arasında Uludağ Üniversitesi (Bursa) Psikiyatri Anabilim Dalı’nda, 2005 yılından itibaren de Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi‘nde olmak üzere meslekte 23 yılını tamamladı.
Aynı zamanda, Bursaspor Futbol Kulübü‘nde psikolojik performans danışmanı olarak görev yapmıştır. 2000-2012 yılları arasında UÜ. SHMYO Sağlık Psikolojisi, Eğitim Fakültesi PDR bölümünde çocuğu tanıma ve değerlendirme, ruh sağlığı ve davranış bozuklukları, klinik psikoloji derslerinde eğitmenlik yapmıştır.

Kişisel sayfasını ziyaret etmek için tıklayın.

Randevu Al

Bazen de problemler ne yaparsanız yapın gerçekten de çözülmez. Bazen ayrılık iki tarafın da mutlu bir hayat sürmesi için tek çare gibi görünebilir. Bu gibi durumlarda yapılacak pek fazla bir şey yoktur, evlilik terapistiniz size bu süreci en az hasarla atlatmanın yollarını sunar ve sizi duygusal olarak en sağlıklı iyileşme yollarına yönlendirir. Ama eğer evden bir iki hafta uzak kalmanın ardınan geri dönülüyorsa, sürekli kavga ediliyor ama kalıcı bir ayrılık da başarılamıyorsa o zaman bir evlilik terapisti ile konuşmak

evlilik terapisti bursa

çok yararlı olacaktır. Böyle durumlarda çiftlerin birbirlerine hala derin bir bağı olduğu kabul edilir. Genellikle ortada çiftin beraber çözmeyi başaramadıkları bir problem vardır ve bu sürekli kavga etmelerine yol açar. Böyle durumlarda evi bir süreliğine terk etmek iyi bir fikir gibi görünse de aslında bu bir çözüm değildir. Aksine problemi daha da büyütmektedir. Giden eş geri döndüğünde problem hala çözülmemiştir, yalnızca aradan zaman geçtiği için kimse bir süre o konu hakkında konuşmaz. İki tarafa da daha fazla rahatsızlık vermeden ve aralarına soğukluk girmeden önce sorunun bir profesyonel eşliğinde çözülmesi gerekir.

Çiftler bazı durumlarda yalnızca çocuklarının hatırı için birlikteliklerini sürdürme kararı alabilirler. Böyle bir durumda hem çocukların hem de ebeveynlerin zihinsel sağlığı ve mutluluğu için üçüncü bir kişiye danışmaları çok daha iyi olacaktır. Aile ve terapist, herkes için en sağlıklı olanın ne olduğuna beraberce karar verebilirler.

Çoğu zaman çocukların hatrına beraber kalmak çok da iyi bir fikir değildir. Çocuklarınız sizi sandığınızdan çok daha fazla gözlemlerler. Onların yanında kavga etmeseniz bile vücut dilinizi rahatça okuyup ortada bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayabilirler. Uzun vadede bu ailenize bir boşanmanın vereceğini düşündüğünüzden çok daha fazla hasar verecektir. Bir evlilik terapisti rehberliğinde kendi aileniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda atılabilecek en iyi adımın ne olacağına karar verebilirsiniz.