Çocuk & Ergen Psikoloğu Kimdir?

Çocuk & Ergen Psikoloğu

Bursa A4 Psikiyatri Merkezi’nin uzman klinik psikoloğu Hülya ZANBAK ergen ve çocuk psikolojisi konusunda hizmet vermektedir. Ergen psikolojisi ile ilgili temel konularda aydınlatıcı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Çocuk Büyütmek Anne- baba olmak toplumsal hayat içinde önemli bir geçiş sürecidir. Aslında anne-baba olmak çok ciddi hazırlık gerektiren bir durumdur. Anne-baba rolü çok fazla sorumluluk isteyen, geri dönüşü olmayan, bir çok bilgi- beceri edinmeyi ve sosyal anlamda bir çok fedakarlıklar yapmayı gerektiren bir roldür.
İlk üç yıl, anne-baba olmanın da öğrenildiği bir dönemdir.

Anne-babaların çocuk sahibi olmadan önce hazır olup olmadıklarından emin olmalarının önemi büyüktür. Her çocuğun farklı kişiliği ve uyum biçimi olmakla beraber her yaşa ait belli başlı bazı özellikler mevcuttur .Yeni doğan döneminden 6 yaşa kadar olan dönem; yaşamın öğrenme, gelişim ve kişiliğin oluşumu açısından en önemli dönemidir. Bu dönemde bakım ve sevgi kadar çocuğun psikolojik, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını da tanımak ve karşılamak önem taşımaktadır. Çocuğun tüm ihtiyaçlarını uygun şekilde karşılamak ve onu sağlıklı yetişkin olarak hayata hazırlamak birinci derecede anne-babanın sorumluluğundadır.

Gençlik ve Ebeveyn İletişimi Her anne baba çocuklarını severler, onlar için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Buna rağmen;yeterli olamadıklarını, başa çıkmada zorlandıklarını hissettikleri zamanlar olur. Bazı iletişim hataları farkında olmadan tekrarlanır ve ebeveyn- çocuk ilişkileri  içinden çıkılmaz bir hal alır.
Gençlik dönemi hem fizyolojik, hem de psikolojik  gelişimin yaşandığı zor bir dönemdir. Bu dönemde uygulanan hatalı tutumlar, aile içi çatışmalar, gençlerde görülen psikolojik sorunları arttırmaktadır.Yapılan yanlışlardan en önemlisi;  anne – babanın  aşırı koruyucu tutumlarıdır. Bunlar; aşırı kontrol, müdahelecilik ve çocuktan ;bağımlı, faal ve çalışkan olmasını isteme beklentisidir.
Genç elbette hatalar da yapacaktır.Doğru ebeveyn –genç iletişimi varsa bu hatalardan zarar görmek yerine kazanımla çıkmayı başarabilir.

Eğitim Hayatında Karşılaşılan Sorunlar Herkesten mükemmel bir eğitim hayatı beklememiz mümkün değildir.
Kişinin; kapasitesi,zeka seviyesi ,ailesinin desteği ve yön göstermesi ile,durumunun muhakeme ve muhasebesinin yapılarak beklentilerin dengelenmesi önemlidir. Gerçekçi olmayan planların hayal kırıklıkları ile sonuçlanması kaçınılmazdır.
İlkokula başlama, SBS dönemi, Sayısal-sözel-EA bölüm tercihi, ÖSS ve Üniversite  hayatına giriş  hep zorlanılan dönemlerdir. Bu dönemlerde çoğunlukla sınav kaygısı ön plandadır.
Sınav kaygısı; öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır. Bireyin sınava yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturulan imaj, sınav sonrası duruma ilişkin atıflar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlara verilen önem sınav kaygısı oluşumu üzerinde etkilidir.

Leave a comment