Psikiyatrist Dr. Ünal Yılan – Psikolog Hülya ZANBAK
Telefon: (0224) 23 23 600

Ebeveynlerin Çekirdek Aile ile Etkileşimleri

evlilikte ebeveynlerin yeri

 

Ebeveynlerin çekirdek aile ile etkileşimlerinin konu alındığı bu yazımızla Aile Terapisi yazı serimize devam ediyoruz.Anneler, babalar ve her iki taraftan akrabalar, evlilik ilişkisinde stres faktörü de olabilirler. Aile büyükleri ve akrabalarla kurulacak sağlıklı iletişim ve dolayısıyla oluşması arzulanan geniş aile desteği, çekirdek ailenin kendini güçlü hissetmesini sağlayan ve hayatta yalnız olma duygusunu azaltan bir nitelik taşır. Öte yandan eşin ailesiyle yaşanan anlaşmazlıklar özellikle evliliğin ilk yıllarında  evlilik ilişkisi üzerinde olumsuz ve hatta yıkıcı etkiler oluşturabilir.

Eşlerin ebeveynlerinden gereğince bağımsızlaşamaması, dolayısıyla kendi evliliğine sahip çıkamaması, ailelerin çiftin hayatına ve kararlarına sürekli karışması, eşlerden birisinin ailesiyle ilgili eleştirileri duymaya tahammül edememesi, eşlerden birisinin, ailesinin çok fazla etkisi altında kalması, eşin ailesinin  alışkanlık ve âdetlerine uyum sağlayamamak, eşlerden birinin anne babasına olan aşırı bağlılığı; eşlerin ailelerinden kaynaklanan ve evlilik ilişkilerine sorun olarak yansıyan problem alanları olarak ortaya çıkar.

Bu durumların önemli bir kısmı, iletişim hatalarından kaynaklanır. Problem hakkında tartışırken suçlama yapmadan, yaşanılanı olduğu gibi ve dürüstçe aktarmaya gayret edin. Hemen savunmaya geçmeyin. Çünkü böyle bir tavır, konuşmanızı tartışmaya dönüştürür.

Eşinizin ailesine göstereceğiniz saygı ve hoşgörü , direkt onların kişisel özellikleri dolayısıyla olamasa  bile; eşinizin geçmişinden gelen, silip atamayacağı parçalara ve özel duygularına  saygı duymanız  anlamına gelir aslında. Ön yargılar olmadan, sorunları  kişiselleştirmeden geliştirilen çözüm yanlısı yaklaşımlar bu konuda yaşanan çatışmaları azaltabilir.

Uzm. Psikolog Ayşegül Erdoğan