Scroll Top

Bursa’da Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, vajinanın istemsiz olarak gerilmesidir. Bu durum ilişki başlangıcında veya pelvik muayene esnasında yaşanabilir. Vajinismus, cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirebilir. Kegel egzersizi, vajinal dilatörler ve bilişsel davranışçı terapi (BDT), kasları gevşetmeye ve spazmları durdurmaya yardımcı olabilir.

Vajinismus nedir?

Vajina, dişi üreme sisteminin bir parçasıdır. Rahmin alt kısmını (serviks) vücudun dışına bağlar. Vajinismus, vücudun bazı veya tüm vajinal penetrasyon türlerinden korkmaya verdiği otomatik tepkidir. Penetrasyon girişiminde bulunulduğunda, vajinal kaslar kendi kendine gerilir. Spazmlar hafif rahatsız edici veya çok ağrılı olabilir.

bursa psikolog hülya zanbak

Bursa A4 Psikiyatri’de danışan kabul eden Uzman Klinik Psikolog Hülya Zanbak Kimdir?

Vajinismus ne kadar yaygındır? 

Uzmanlar dünya çapında kaç kişide vajinismus olduğunu bilmiyor. Birçok insan, kadın doğum uzmanları ile sorun hakkında konuşmaktan utanabilmekte.

Vaginismus.com’a göre, vajinismusun her 1000 kişiden 2’sini etkilediği düşünülüyor. Ancak bireylerin yardım aramaktan utanabilmesi nedeniyle gerçek miktarın daha yüksek olması muhtemel. Vajinismus her yaşta ortaya çıkabilir. Tetikleyiciler stres, kaygı, travmatik olaylar ve çocukluk deneyimlerini içerebilir.

Kimler vajinismus olabilir?

bursa vajinismus tedavisiBu durum, kişi ilk kez ilişkiye girdiğinde veya bir sağlık kurumunda pelvik muayenede de ortaya çıkabilir.

Bazı kişiler de yaşamlarının sonraki bölümlerinde vajinismus geliştirir. Bu, yıllar sonra beklenmedik bir şekilde gerçekleşebilir. Vajinal penetrasyon olduğunda spazmlar veya rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki veya pelvik muayeneler gibi yalnızca belirli zamanlarda da olabilir.

Vajinismusa ne sebep olur?

Vajinismusa sebep olabilecek faktörler:

 • Anksiyete bozuklukları.
 • Vajinal yırtıklar gibi doğum yaralanmaları.
 • Ameliyat geçmişi
 • Cinsel istismar, tecavüz veya travma nedeniyle cinsel ilişki korkusu veya cinsel ilişki hakkında olumsuz duygular.

Vajinismus Bursa

Uzm. Klinik Psikolog Hülya Zanbak Bursa A4 Psikiyatri Merkezi’nde danışan kabul etmektedir. (0224) 23 23 600 no’lu telefondan veya bu sayfada bulunan randevu formundan randevu ve detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

Vajinismus tedavi yöntemleri

Vajinismus, hem fiziksel hem de psikolojik bir durumdur. Bu, tedaviyi karmaşık hale getirir. Tedavi genellikle danışmanlık, eğitim, kas egzersizleri ve bazen ilaç tedavisinin bir kombinasyonunu içerir. Bu müdahalelere bağlılık vajinismus semptomlarınızı azaltabilir veya iyileştirebilir.

İlaçlar

Kadın doğum uzmanınızın yönlendirdiği psikiyatristiniz antidepresan reçete edebilir. Psikolojik terapi ile birlikte uygun ilaçlar, bu durum için en sık kullanılan tedavi yöntemlerindendir. 

Rahatlamak

Vajinismus vakalarının çoğunluğunun birçok psikolojik nedeni olabileceği düşünülürse, tedavi yaklaşımı öncelikle zihni ve bedeni rahatlatmaya odaklanır. Zihinsel sakinleştirme teknikleri denenmelidir. Bu, herhangi endişe ve korkuyu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Bilişsel davranışçı terapi

bursa vajinismusBDT, işlevsiz duygulara, uyumsuz davranışlara ve bir dizi hedefe yönelik, açık sistematik prosedür kullanarak bilişsel süreçleri ele alır. 

Bilişsel davranışsal terapiyi terapistler, hastaların kaygı ve depresyonu ile ilgilenir. Terapistin, danışanın bu sorunları ele almasına yardımcı olacak belirli stratejileri seçmesine yardımcı olmaya çalıştığı “problem odaklı” ve “eylem odaklı” bir tekniktir. BDT, düşünce, duygu ve davranışları ele alan bir dizi teknik ve yaklaşımı kapsar. 

Bunlar, yapılandırılmış psikoterapilerden kendi kendine yardım materyallerine kadar değişebilir. Bilişsel terapi, yanlış veya çarpık düşünce kalıplarını, duygusal tepkileri ve davranışları belirlemeye ve değiştirmeye odaklanır. 

Diyalektik davranış terapisi (DDT), duygu düzenleme ve farkındalık gibi stratejileri dahil ederken düşünce ve davranışları ele alır.

Rasyonel duygusal davranış terapisi (RDDT), irrasyonel inançları tanımlamayı, bu inançlara aktif olarak meydan okumayı ve nihayet bu düşünce kalıplarını tanımayı ve değiştirmeyi öğrenmeyi içerir.

bursa'da vajinismus tedavi merkeziHer tür bilişsel davranışçı terapi farklı bir yaklaşım benimsemekle birlikte, tümü psikolojik sıkıntıya katkıda bulunan altta yatan düşünce kalıplarını ele almaya çalışır.

BDT’de problem çözme genellikle beş adımı içerir:

 • Sorunu belirleme
 • Olası çözümlerin bir listesini oluşturma
 • Her olası çözümün güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmek
 • Uygulamak için bir çözüm seçme
 • Çözümü uygulama
 • Kendi kendini izleme

Bursa Vajinismus Tedavi Merkezleri

Bursa ilinde vajinismus konusunda şikayetleriniz için öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Doktorunuz sizi bir cinsel terapiste yönlendirebilir. Cinsel terapist, bir klinik psikologlara veya psikiyatrist olabilir. Şehirdeki devlet hastaneleri ve özel kurumlarda teşhis ve tedavi imkanı sunulmaktadır.

bursa psikolog hülya zanbak
Uzman Klinik Psikolog Hülya Zanbak Kimdir?

1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı‘nda, klinik psikoloji uzmanlığını aldı. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilmekte olan spor psikolojisipsikolojik performans danışmanlığı eğitimlerini tamamladı.1996-2004 yılları arasında Uludağ Üniversitesi (Bursa) Psikiyatri Anabilim Dalı’nda, 2005 yılından itibaren de Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi‘nde olmak üzere meslekte 24 yılını tamamlamıştır.

Aynı zamanda, Bursaspor Futbol Kulübü‘nde psikolojik performans danışmanı olarak görev yapmıştır. 2000-2012 yılları arasında UÜ. SHMYO Sağlık Psikolojisi, Eğitim Fakültesi PDR bölümünde çocuğu tanıma ve değerlendirme, ruh sağlığı ve davranış bozuklukları, klinik psikoloji derslerinde eğitmenlik yapmıştır.

Dumlupınar Üniversitesi‘nin yürütmekte olduğu Aile Danışmanlığı Eğitimi’nde eğitmen olarak görev almış, Bilişsel davranışçı terapi, sanatla terapi, stres yönetimi eğitimlerini tamamlamıştır. Bursa A4 Psikiyatri Merkezi’nde çalışmaktadır.

Randevu Al

Aldığı Eğitimler:

 • Kadın Cinsel İşlev Bozuklukları Kursu – Türk Psikologlar Derneği
 • Holistik Cinsel Terapi Eğitimi Kursu – Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği
 • Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi – Hakan Türkçapar
 • Cinsel Sağlık Bilgileri Eğitici Eğitimi Kursu – İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı
 • EMDR Eğitimi – Emre Konuk Davranış Bilimleri Enstitüsü
 • PİKİ Eğitmenliği ve Danışmanlığı – Kuraldışı Eğitim Danışmanlık
 • Bütünsel Yaşam Koçluğu – Kuraldışı Eğitim Danışmanlık
 • Davranışçı ve Kognitif Tedaviler Yoğun Kursu – Psikiyatri Asistanları ve Uzmanları Derneği
 • Evlilik Terapisi Eğitimi – Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği
 • Çocuk Değerlendirme Paketi Kursu – Türk Psikologlar Derneği
 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğünde Eğiticilerin Eğitimi 1.2.ve 3. Düzey Kursu – Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği

Cinsel terapi

vajinismus doktorları bursaCinsel terapi, cinsel zorluklar için bir dizi yerleşik psikolojik ve davranışsal tedavi için bir şemsiye terimdir. 

Yaygın olarak, sorunu tartışmak için çiftle birlikte çalışan bir terapisti içerir. Neyin yanlış gittiğini çözer ve çiftten ilişkilerini ve iletişimlerini geliştirmek için bir dizi yaklaşımı denemelerini ister.

Vajinismusa benzeyen durumlar nelerdir?

Bu sorunlar, vajinismusa benzer semptomlara neden olabilir:

 • Vajinal atrofi: Menopozdan sonra östrojen eksikliği vajinanın duvarını daha ince ve daha kuru hale getirir (vajinal atrofi).
 • Vulvar vestibulit: Bu durum ağrılı cinsel ilişkiye (disparoni) neden olur. İnsanlar, tüm deneyim boyunca ilk penetrasyondan ağrı çekebilir.

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

Vajinismus belirtileri şunları içerir:

 • Vajinal penetrasyon sırasında rahatsızlık veya ağrı.
 • Vajinal kas spazmları veya ağrı nedeniyle cinsel ilişkiye girememe veya pelvik muayene yapamama.
 • Ağrılı ilişki.

Vajinismus nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız semptomlarınız, tıbbi ve cinsel geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Pelvik muayene, diğer sorunları ekarte etmeye veya kas spazmlarının varlığını doğrulamaya yardımcı olabilir. Doktorunuz, süreci sizin için daha rahat hale getirmek için muayeneden önce vajina dışına bir uyuşturma kremi uygulayabilir.

Vajinismus nasıl yönetilir veya tedavi edilir?

Vajinismus tedavileri, kaslarınızın gerilmesine neden olan refleksini azaltmaya odaklanır. Tedaviler ayrıca vajinismusa katkıda bulunan endişeleri veya korkuları da ele alır.

Bursa Vajinismus Tedavi Merkezi

Tedavinin ilk aşaması doğru teşhis olarak düşünülebilir. Şikayetlerinizi bir kadın doğum uzmanıyla paylaşınız. Şehirdeki özel ve devlet hastanelerinde başvurmanız da mümkün. Doktorunuz sizi bir cinsel terapiste yönlendirebilir. Uzman Klinik Psikolog Hülya Zanbak, Bursa A4 Psikiyatri Merkezi’nde danışan kabul etmektedir.

Sağlık uzmanınız bu tedavilerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

 • Cinsel terapi: Cinsel terapist, cinsel ilişkilerinde tekrar zevk almalarına yardımcı olmak için bireyler ve çiftlerle birlikte çalışır.
 • Bilişsel davranışçı terapi: Düşüncelerinizin duygularınızı ve davranışlarınızı nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olur. Anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu için etkili bir tedavidir.
 • Topikal tedavi: Topikal lidokain veya bileşik kremler ağrıya yardımcı olabilir.
 • Pelvik taban fizik tedavisi: Bir fizyoterapist size pelvik taban kaslarınızı nasıl gevşeteceğinizi öğretecektir.
 • Vajinal dilatör tedavisi: Vajinal dilatörler, çeşitli ebatlarda gelen tüp şeklinde cihazlardır. Birincil amaçları vajinayı germektir. Vajinismuslu kişiler, vajinal penetrasyon konusunda daha rahat ve daha az hassas olmak için dilatörleri kullanırlar. Doktorunuz, yerleştirmeyi kolaylaştırmak için önce vajinanın dışına topikal bir uyuşturucu krem ​​sürmeyi önerebilir.

Vajinismusun komplikasyonları nelerdir?

Vajinismus cinsel yaşamınızı ve partnerinizle olan ilişkinizi etkileyebilir. Zihinsel sağlığınızı etkileyerek kaygının artmasına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, bunu zorlaştırabilir.

Vajinismusu nasıl önleyebilirim? 

Bazı insanlarda vajinismusa neyin sebep olduğunu bilmiyoruz. 

Vajinismusu olan birçok kişi tedaviden sonra artık sorun yaşamamaktadır. Ancak başarılı tedavi zaman alır, bu yüzden sabırlı olmanız gerekir.

Aşağıdaki durumlarda bir uzmana başvurmalısınız:

 • Genital tahriş veya kaşıntı.
 • Ağrılı ilişki.
 • Ağrılı idrara çıkma.
 • Olağandışı veya kötü kokulu vajinal akıntı.
 • Vajinal kızarıklık, ağrı veya şişlik.

Vajinismus için risk faktörleri nelerdir?

Bazı risk faktörleri arasında önceki ameliyatlar, enfeksiyonlar veya vajinal yırtıklar gibi doğumla ilgili yaralanmalar yer alıyor. Diğer risk faktörleri psikolojiktir. Kaygı bozuklukları ve belki de geçmişteki cinsel travmadan kaynaklanan cinsellikle ilgili olumsuz duygular vajinismusla bağlantılıdır. İlişki sorunları yaşayan veya ağrılı bir ilk ilişki yaşayan kişilerde vajinismus gelişme riski daha yüksektir.

Vajinismus türleri

Vajinismus iki tipe ayrılır:

 • Birincil vajinismus: Vajinal penetrasyonun hiç sağlanamadığı durumlarda
 • İkincil vajinismus: Vajinal penetrasyon jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörler nedeniyle artık mümkün olmadığında.

Bazı kadınlar menopozdan sonra vajinismus geliştirir. Östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği cinsel ilişkiyi ağrılı, stresli veya imkansız hale getirir. Bu, bazı kadınlarda vajinismusa yol açabilir.

Vajinismus başka sağlık sorunlarına yol açar mı?

vajinismus bursaAnksiyete bozukluklarından kaynaklanabilen vajinismus, anksiyete semptomlarını artırabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, vajinismuslu kişilerin kendilerini olumlu görmekte zorlandıklarını ve bunun da kaygı gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabileceğini buldu. Özellikle vajinismuslu kişiler penetrasyon fikri etrafında çok fazla endişe taşırlar ve bazıları ilişkiye esnasında panik atak yaşayabilirler.

Vajinismus ayrıca gebe kalmada sorunlara, doğurganlık sorunlarının artmasına ve sezaryen oranlarının artmasına neden olabilir. Ayrıca, vajinismuslu kişilerin sağlık hizmeti arama olasılıkları da daha düşüktür çünkü iç pelvik muayenelerden korktukları için, bu da onları tespit edilmemiş rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve daha fazlası için risk altına sokabilir.

Vajinismus cinsel yaşamınızı, ilişkilerinizi ve özgüveninizi etkileyebilir. Bazen, penetrasyondan zevk almanızı engelleyen tıbbi bir durumla uğraşırken samimi olmak imkansız gelebilir. 

Vajinismus ne kadar sinir bozucu olursa olsun, yaşadığınız acıda asla suçlu olmadığınızı hatırlamak önemlidir. 

İhtiyaçlarınızı eşiniz ve sağlık görevlilerine iletmek cesaret ister. Tedavi, sabır ister. Vücudunuzun kontrolünü yeniden kazanabilirsiniz ve yardım istemek için asla geç değildir.

Vajinismus Doktorları Bursa

Şehirdeki özel ve devlet kurumlarıdaki hekimlerle irtibata geçerek tedavi için ilk adımı atabilirsiniz. Bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir. İlgili kurumları arayarak şikayetiniz doğrultusunda bir uzmandan randevu almanız doğru teşhis anlamında faydalı olacaktır. Doktorunuz sizi bir cinsel terapiste yönlendirebilir.

Vajinismus konusunda nasıl yardım bulabilirim?

Vajinismus biraz zaman alsa da tedavi edilebilir. Bu bir süreçtir ve birçok farklı yol vardır.
En doğru başlangıç, bir kadın doğum uzmanına başvurmaktır. Doktorunuz belirtilerinizi soracaktır. Sizi bir cinsel terapiste yönlendirebilir. Cinsel terapist, bir psikiyatrist veya klinik psikolog olabilir.

Cinsel terapi, tamamen vücudunuzu anlamak ve ilişkiye yönelik duygularını yönetmekle ilgilidir. Terapistiniz size durumun nasıl başladığı ve semptomlarınız hakkında ve ayrıca yaşam tarzınız, ilişkileriniz ve işle ilgili stresiniz hakkında sorular soracaktır.