Psikiyatrist Dr. Ünal Yılan – Psikolog Hülya ZANBAK
Telefon: (0224) 23 23 600bursa aile danışmanlığı

Aile Danışmanlığı: Bursa A4 Psikiyatri MerkeziAile Danışmanlığı hizmeti veren Uzm. Psikolog Hülya Zanbak‘dan:

Aile danışmanlığı temel olarak aileyi ele alır. Aile bireyleri arasında aksayan, soruna yol açan ilişkileri iyileştirmeyi hedefler. Asıl amaç ailelerin kendi kendilerine yeterli hale gelmesini sağlamaktır.
Aile bir bütündür. Dolayısıyla bu bütünün bir parçası olan herhangi bir bireyin ailesiyle yaşadığı sorun tün aileyi etkileyecektir. Sorun çözülmediği takdirde küçük bir kartopu gibiyken zamanla yanına başka sorunları katarak, bir çığ gibi büyüyecektir. İşte Aile Danışmanlığı, aileyi oluşturan bireylerin arasında yaşayan problemlerin aile üyelerinin bir kısmının yada hepsinin katılımıyla çözümlendiği bir destek sürecidir. Aile Danışmanı toplumun yapıtaşı olan aileyi, bir bütün olarak ele alır. Olaylara, sorunlara objektif olarak bakan üçüncü bir gözdür. Aileyi oluşturan bireyler arasında yaşanan sorunların kaynağı olabilecek, çatışmaların, iletişim hatalarının görülebilmesine yardımcı olur.

Günümüzde, sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle, anne baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile sayısı artmıştır. Kadınlar daha çok çalışma hayatında rol almaktadır. Kadınların çalışma hayatına girmesi maddi olarak aileyi rahatlatmakla birlikte çocuk bakımı, ev işleri gibi konularda sorunlar yaşamasına da yol açmıştır. Değişen rollere uyum sağlayamama, kuşaklar arası çatışmalar sık yaşanan problemlerdir.
Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Yeter ki aile içinde sorunun çözümü için kullanabilecek dinamikler aktif hale getirilebilsin. Olaylara farklı bir çerçeveden bakabilmek, iletişim becerilerini geliştirebilmek, kuşak çatışmalarını azaltmak pek çok sorunu halledecektir. Aile Danışmanı bu konularda daha öncede bahsettiğimiz gibi objektif, üçüncü bir göz olarak aile destek olacaktır.
Sorunun varlığını kabul edip, çözüm aramak adına aile danışmanına başvurmak bile ilk aşamada atılan koskoca bir adımdır.
Hayatta sahip odlumuz en değerli şey ailemizdir. En sevdiklerimiz aile üyelerimizdir. Annemiz,babamız,eşimiz,çocuklarımız…

 

Aile Danışmanlığı hususunda Uzm. Psikolog Hülya ZANBAK’dan randevu almak için: (0224) 232 36 00