Psikiyatrist Dr. Ünal Yılan – Psikolog Hülya ZANBAK
Telefon: (0224) 23 23 600

Bursa A4 Psikiyatri Merkezi’ne göre,

Psikiyatrik  tedavinin hedefi ; sorunsuzluk değil , sorunları çözebilmek için terapötik (gerek psikoterapi gerekse farmokoterapi kullanarak) bir ortam yaratmaktır.

İyileşme süreci ; tedavi edici koşulları oluşturmakla gerçekleşir. Bu koşullar psikiyatrist, psikolog, hasta ve hasta yakınları arasında kurulan 4’lü uyum ile oluşur. Bazen bu uyum sağlanır ve tedavi gerçekleşir. Bazen de sağlanamaz ve tedavi yarım kalır.

Psikiyatrik tedavilerde her hasta için kişiye özel bir tedavi planı yapılır. Oluşturulan plan üzerinden hastanın tedaviye devam etmesi sağlanarak bu  süreç sonuçlandırılmaya çalışılır.

Başvuran kişinin  yakınmalarını, problem alanlarını ve sosyal çevresini anlamanın yanı sıra mevcut kişilik organizasyonu ile kişinin hem bugünkü hem de geçmişteki sorunları ile başa çıkma becerisini güçlendirmeye çalışırız.

Var olan kişilik yapısının üstüne eklenmiş psikiyatrik belirtiler farmakoterapi (ilaçlar) ile hafifletilir. Psikiyatrik belirtilerin baskılanmasının ardından kişinin ; olayları  algılama, değerlendirme ve olaylarla başa çıkma biçimlerine yönelik terapi çalışmalarını amaçlarız.