Psikiyatrist Dr. Ünal Yılan – Psikolog Hülya ZANBAK
Telefon: (0224) 23 23 600

Aşk, Eş Seçimi, Evlilik ve Aile Hakkında

aşk ve evlilik

      Aşk Her Şeyi Halleder mi?

Aile ve çift terapisi yazı dizimize başlarken öncelikle “aşk ve eş seçimi” konusuna değineceğiz. İlişkinin başlangıcında yoğun olarak yaşanan aşk, ileriki yıllarda çiftin aralarında güçlü bir bağın oluşmasına  zemin hazırlamaktadır. Aşk zemini  üzerinde başlayan birliktelik ; saygı ,güven , şefkat dürüstlük, sadakat,  hoşgörü, sabır ve fedakarlıkla desteklendikçe , çiftin aralarındaki  paylaşım özel bir hal almakta ve ilişkiye  arkadaşlık ,dostluk  boyutu eklenmektedir. İşte o zaman aile olunmaktadır.

Kişinin evlenmeye karar vermesi ve eşini seçmesi, hayatında aldığı en önemli kararlardan birisidir. Eş seçimi  rastgele bir süreç değildir. Aşk zemini  üzerinde başlayan beraberlik  ve evlenmek için verilen karar; kişinin  bundan sonraki hayatını kiminle ve nasıl geçireceğini, kişiyi bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının      annesinin/babasının kim olacağını ve ailenin bir bütün olarak nasıl bir hayatı olacağını belirler. Evlendikten  sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle; evlenmeden önce eşlerinde var olan problemleri görmezden geldikleri, evlilikten gerçek dışı veya abartılı beklentileri olduğu, karşısındaki kişinin mizaç özellikleri ve bu özelliklerin kendisiyle uyuşmasından ziyade fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendikleri, aşkın her türlü problemi halletmekte yeterli olduğuna inandıkları görülmektedir.

Eş seçimi kararında ilk adım kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olmasıdır. Karşısındaki kişinin kişilik özelliklerini tanımak da ikinci adım olmalıdır. Evlenme kararı alınmadan önce adaylar her anlamda birbirleri için uygun olup olmadıklarını anlamalıdırlar. Toplumsal bakış açıları, alışkanlıkları, sahip oldukları değerler, hayat görüşleri, siyasi fikirleri ve aile yapılarındaki benzerlikler, çiftin evlilik mutluluklarına katkıda bulunur. Eğer adaylar seçimlerinde kararlıysalar artık yapmaları gereken, evliliğe dair beklentilerini gözden geçirmeleridir. İlerideki evlilik hayatları hakkında gerçekçi ve birbiriyle örtüşen beklentiler içinde olmaları, benzer ve farklı yönleri üzerinde yeterince düşünüp tartışmaları gerekir.

Uzm.Psikolog Zeynep Şeker